Jesteś na etapie edukacji? Chcesz zwiedzić inny kraj? Zdobyć nowe umiejętności i doświadczenie w środowisku międzynarodowym? Doskonałym sposobem, aby to osiągnąć jest wyjazd w ramach międzynarodowej wymiany studenckiej lub uczniowskiej.
Poznaj historię Anety i Hani, które skorzystały z takich wyjazdów.
Aneta, absolwentka (Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy) aktualnie Politechniki Bydgoskiej uczestniczyła w programie wymiany studentów. Podzieli się swoimi wrażeniami z wyjazdu na staż w ramach programu Erasmus Plus w Turcji na Uniwersytecie Akdeniz w Antalyi.
Aneto, skąd pojawił się u Ciebie pomysł udziału w programie Erasmus?
Zaczęło się od tego, że zgłosiłam się do prowadzonego przez panią Katarzynę Zadworną wolontariatu jako mentorka studentów zagranicznych przyjeżdżających na UTP. Pomagałam cudzoziemcom z Węgier, Hiszpanii czy Turcji założyć kartę miejską, wskazywałam gdzie warto zrobić podstawowe zakupy, doradzałam w jaki sposób dotrzeć na uczelnię. I jednocześnie obserwowałam jak studenci zagraniczni są wdzięczni i szczęśliwi, że mogą tu u nas być „Też chcę coś takiego przeżyć!” – pomyślałam. Droga do realizacji tego marzenia była łatwiejsza, niż początkowo sądziłam.
W jaki sposób zostałaś uczestnikiem takiego programu?
Wraz z dwiema koleżankami zgłosiłam się do doktora Ryszarda Zamorskiego, ówczesnego prodziekana ds. Dydaktycznych i Studenckich naszego macierzystego Wydziału (WRiB). To on jako pierwszy opowiedział nam o programie, o możliwościach jakie mamy, a także wskazał, co powinnyśmy zrobić dalej. Resztę formalności dopełniłyśmy w Dziale Współpracy Międzynarodowej UTP. Na każdym etapie otrzymałyśmy ogrom wsparcia, a efektem był udany staż w ramach programu Erasmus Plus.
Czy doświadczenia zdobyte podczas programu Erasmus były korzystnie odbierane przez Twoich pracodawców?
Udział w programie był jedną z pozycji w CV, do której często nawiązywali rekruterzy podczas rozmów rekrutacyjnych. Nie pracuję w zawodzie, więc staż traktowany jest jako ciekawostka, niemniej jednak do teraz budzi on zainteresowanie Również dla mnie była to przygoda życia, którą chętnie wspominam.
Jakie dostrzegasz zalety międzynarodowej wymiany studenckiej?
Wymiana studencka to możliwość sprawdzenia się w pracy w międzynarodowym środowisku. W teamie, w którym pracowałam, był profesor z Azerbejdżanu oraz doktoranci z Turcji i Iranu – to stwarzało okazję do poznania różnych osobowości, kultur, a nawet… sposobów mówienia po angielsku. Właśnie doskonalenie umiejętności językowych, „przełamanie bariery”, uważam za największą korzyść udziału w programie. Nie będę też ukrywać, że dużym plusem była możliwość spędzenia letnich miesięcy w przepięknej Antalyi – w wolne weekendy zwiedziłam miejsca, które wcześniej mogłam oglądać tylko w internecie
Swoją historię opowie również Hania Wojciechowska, absolwentka (Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy) aktualnie Politechniki Bydgoskiej, która uczestniczyła w programie wymiany studentów w ramach programu Erasmus w Atenach.
Haniu, skąd pojawił się u Ciebie pomysł udziału w programie Erasmus?
Od początku studiów chciałam wyjechać na wymianę. Od znajomych, którzy uczestniczyli wcześniej w programie, słyszałam, że to nie tylko świetna przygoda, ale też możliwość samorozwoju. To jeszcze bardziej zachęcało mnie do wyjazdu.
W jaki sposób zostałaś uczestnikiem takiego programu? Jakie należało spełnić kryteria i formalności?
Na stronie (UTP) aktualnie Politechniki Bydgoskiej, był wykaz uczelni, z którymi nasza miała podpisany kontrakt. Po wybraniu kilku z nich należało znaleźć odpowiednie kursy, które zgadzają się z podstawą programową w Polsce. Wybór padł na Uniwersytet Rolniczy w Atenach (Agricultural University of Athens). Formalności było dosyć dużo, ale Panie z Działu Współpracy Międzynarodowej służyły pomocą w wypełnianiu dokumentów aplikacyjnych.
Jakie dostrzegasz zalety międzynarodowej wymiany studenckiej?
Główną zaletą jest zwiększenie umiejętności językowych. Będąc za granicą nie mamy wyjścia – musimy się komunikować z innymi w obcym dla siebie języku. Erasmus to świetna okazja na poznanie nowej kultury, nowych osób, z którymi znajomość może utrzymywać się latami. A przede wszystkim to wspomnienia na całe życie 🙂
O korzyściach z wyjazdów na wymianę międzynarodową przez studentów, opowie również Ewa Adamowicz – Specjalista ds. kształtowania karier na Politechnice Bydgoskiej
W ramach programu Erasmus, studenci mają możliwość studiowania na uczelni zagranicznej oraz odbycia praktyk i staży studenckich. Dzięki takiej wymianie student poszerza horyzonty, zdobywa wiedzę, ale też nabywa umiejętności społeczne i praktyczne. Taki wyjazd to również okazja do nawiązania nowych kontaktów i treningu językowego.
Informacja o wyjeździe w CV pozwala pracodawcy postrzegać taką osobę jako przedsiębiorczą, podejmującą nowe wyzwania, potrafiącą odnaleźć się w nowym otoczeniu. Często mając wiele podobnych do siebie CV pracodawcy wybierają te osoby, które zrobiły coś dodatkowo podczas studiów albo zrobiły coś wyróżniającego je. Wyjazd na Erasmusa jest właśnie takim elementem, który sprawia, że nasze CV się wyróżnia.
Nigdzie nie nauczymy się tyle o danym kraju, obyczajach i języku, co w państwie do którego wjeżdżasz.
Jeśli jesteś zainteresowany takim wyjazdem to zachęcam Cię do kontaktu z Działem Współpracy Międzynarodowej na Twojej uczelni lub szkole.
Więcej informacji na temat wyjazdów organizowanych przez Politechnikę Bydgoską znajdziesz w linkach poniżej:
zasady https://iro.utp.edu.pl/zasady/, kontakt https://iro.utp.edu.pl/kontakt/, dokumenty: https://iro.utp.edu.pl/dokumenty/ .
Zapraszam Cię również do zapoznania się z innymi artykułami:
O co zapytać rekrutera podczas rozmowy rekrutacyjnej?
23 przykładowe sukcesy w sprzedaży do wykorzystania w CV i na LinkedIn
Zestawienie wybranych agencji zatrudnienia i headhunterskich
7 sposobów szukania pracy w branży budowlanej
Jak sobie poradzić z odrzuceniem/ porażką w poszukiwaniu pracy?
Dlaczego warto ustalić swoje wartości zawodowe?
Jak błędy myślowe wpływają na karierę zawodową?
Jak napisać list motywacyjny, który przyciągnie uwagę rekrutera?