Wywiad z Natalią Gondek – specjalistą ds. HR. Od wielu lat zajmuje się rekrutacją na stanowiska produkcyjne, specjalistyczne oraz menedżerskie. Aktualnie pracuje w firmie KLIMAT SOLEC, który jest jednym z ważniejszych w kraju wykonawców systemów klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania. KLIMAT PRO to marka KLIMAT SOLEC oferująca szeroką gamę elementów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Wayy to najnowsza marka, w całości stworzona w oparciu o wiedzę i wieloletnie doświadczenie specjalistów KLIMAT SOLEC. Wayy to kompleksowe i nowoczesne rozwiązania dla automatyki, łączące szeroki zakres działania, prostotę użytkowania oraz nowatorski design. Firma obecnie zatrudnia 330 osób.
1. Na jakie stanowiska aktualnie Firma Klimat Solec prowadzi rekrutacje?
Cały czas pozyskujemy nowe inwestycje i w związku z tym aktualnie prowadzimy rekrutację na takie stanowiska jak: Inżynier Budowy, Kierownik Budowy, Asystent Projektanta, Specjalista ds. Kosztorysowania.
Aktualnie mamy otwarte procesy rekrutacyjne na stanowiska: monter hydrauliki, monter klimatyzacji oraz elektryk zakładowy.
Osoby zainteresowane aplikowaniem zapraszam do kontaktu rekrutacja@klimat-solec.pl. Zapraszam również do zapoznania się z ogłoszeniami pracy w zakładce kariera na naszej stronie: http://www.klimat-solec.pl/kariera.
2. Jakie firma Klimat Solec głównie stawia wymagania od kandydatów?
Na stanowiska branżowe poszukujemy osób z wykształceniem technicznym m.in. po kierunku inżynieria środowiska. Szukamy również osób, które ukończyły szkoły średnie techniczne lub o profilu budowlanym. Nawet jak kandydat nie spełnia postawionych przez nas wymagań, to często dajemy szansę pracownikowi i nawiązujemy współpracę.
Czasem bywa tak, że w innym dziale jest zapotrzebowanie i dana osoba może się sprawdzić na innym stanowisku.
Wymagania są różne w zależności od stanowiska. Prowadząc rekrutację, zależy nam najbardziej na zaangażowanych pracownikach, takich, którzy chcą na dłużej związać się z naszą firmą. ⅓ pracowników pracuje z nami dłużej niż 10 lat. My na rynku jesteśmy 32 lata, dlatego szukamy kogoś, kto będzie chciał zostać z nami na dłużej, będzie chciał się z nami rozwijać. To jak nasza firma rozwija się przez te 32 lata, jest niesamowitą drogą i daje wiele możliwości rozwoju.
3. Czy osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, mogą również kierować do Firmy Klimat Solec swoją aplikację w celu odbycia praktyk lub stażu?
Nasza firma stwarza możliwość odbycia stażu i praktyk. W wielu działach m.in. w dziale IT, automatyki czy spedycji można zdobyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Ponad 50% praktykantów nawiązuje później z nami współpracę na dłużej. Praktykanci czy stażyści mają możliwość udziału w ambitnych projektach. Nasi specjaliści chętnie dzielą się swoją wiedzą i wspierają młode osoby, które dopiero nabierają swojego pierwszego doświadczenia zawodowego.
W naszej firmie mamy takie ścieżki kariery, gdzie np. dana osoba zaczynała swoje doświadczenie na praktykach, później odbyła staż, a teraz jest koordynatorem projektu, czyli jedno z wyższych stanowisk w firmie. To też pokazuje, że osoby chętnie nawiązują z nami długofalową współpracę. W naszej firmie praktykanci czy stażyści nie zajmują się parzeniem kawy, chyba że dla siebie. Zależy nam, aby przekazać jak najwięcej praktycznej wiedzy. Mamy szeroki wachlarz zakresu działalności i dużo możliwości na zdobycie doświadczenia.
Wszystkie osoby, które chciałyby odbyć u nas praktyki lub staż zapraszam do kontaktu rekrutacja@klimat-solec.pl
4. Jak wygląda proces rekrutacji w Firmie Klimat Solec?
Staramy się, aby ten proces był jak najkrótszy, ponieważ na tym zależy i kandydatom i menedżerom. Z mojej strony zależy mi, aby ten proces był jak najbardziej transparentny, aby była stała komunikacja z kandydatami. Pierwszym etapem jest analiza CV, zazwyczaj przeze mnie i kierownika, tutaj czasem odbywa się również krótka rozmowa telefoniczna ze mną lub z kierownikiem.
Kolejnym etapem jest rozmowa rekrutacyjna. W obecnym czasie są to rozmowy zdalne. Po rozmowie kandydaci, którzy brali udział w rozmowach zawsze otrzymują informację zwrotną, zarówno pozytywna jak i negatywną.
5. Na co zwracasz największą uwagę w CV?
Zaczynam od ustalenia, na jakie stanowisko wpłynęło dane CV, sprawdzam, czy dana osoba spełnia postawione wymagania, czy ma np. odpowiednie doświadczenie zawodowe, czy wykształcenie na stanowisko, które szukam.
Jeśli dokumenty są niepełne, wówczas kontaktuje się telefonicznie z kandydatem. W przypadku braku wymaganego doświadczenia lub wykształcenia dopytuje o powód złożenia swojej aplikacji. Dopytuje, bo być może są jakieś ukryte motywacje, które nie wynikają z dokumentów.
Jeśli kandydat nie spełnia wymogów, to też patrzę na niego całościowo, bo być może mam dla niego miejsce w innym dziale. Kontaktuje się wówczas z kandydatem, czy wyraża zgodę na udział w innym procesie rekrutacyjnym.
W CV zwracam również uwagę, na to czy zawiera aktualne dane, czy jest czytelne. Zwracam również uwagę na e-mail. Tutaj nadal zdarzają się zaskakujące nazwy. Dlatego uczulam na to, aby podawać profesjonalne nazwy e-mail. Zwracam również uwagę na to, czy przy CV jest załączona wiadomość do pracodawcy.
6. Jakie pytania najczęściej sprawiają trudność kandydatom?
Grupą pytań, z którą kandydaci mają trudność, to pytania o kompetencje. Pytam wówczas o kompetencje, które są zawarte w ogłoszeniu np. czy możesz mi opowiedzieć o jakiejś sytuacji, gdzie pokazałeś, że jesteś kreatywny, albo, że dobrze zarządzasz swoją pracą, albo zespołu. Też czasem pytam o kompetencje zamieszczone przez kandydata w CV.
Inne pytania, które sprawiają trudność to pytania o motywację, dlaczego kandydat chciałby pracować na tym konkretnym stanowisku lub dlaczego chce pracować u nas.
Pytam również kandydata, czy wie coś na temat naszej firmy. I tutaj już widać zaangażowanie kandydata. Ja oczywiście nie wymagam, aby kandydat posiadał bardzo obszerną wiedzę na temat naszej działalności, natomiast to też robi dobre wrażenie na osobach przeprowadzających rekrutację. Jeżeli dana osoba wie, do jakiej firmy przychodzi, ma pomysł na swoje stanowisko, albo posiada podstawową wiedzę, dlaczego chciałby pracować w danym miejscu, to jest to mile widziane. Te pytania również przysparzają trudności kandydatom. Oczywiście nie skreślamy osoby, która nie jest przygotowana na odpowiedź na to pytanie. Dobre przygotowanie z pewnością zostanie pozytywnie odebrane przez rekrutera.
6. Jakie pytania najczęściej sprawiają trudność kandydatom?
Rozpoczynając od początku procesu rekrutacyjnego, to mamy niepełne dokumenty aplikacyjne. Dokumenty niestety nie są uzupełnione, brakuje informacji o aktualnym lub ostatnim miejscu zatrudnienia.
Na etapie rozmów telefonicznych zdarzają się kandydaci, którzy wysłali swoją aplikację z błędnym numerem telefonu, albo nie odbierają telefonów. Jeśli wysyłamy swoje CV, to zachęcam do odbierania nieznajomych numerów lub do oddzwaniania. Bo zdarzyło mi się to już niejednokrotnie. Niestety nie miałam wówczas możliwości porozmawiać z kandydatem, bo nie odbierał telefonu.
Zdarza się również tak, że kandydaci często zmieniają miejsca pracy i nie chcą tego pokazać. Zachęcam do tego, aby aplikacje były aktualne, aby rekruter mógł się z nich dowiedzieć jak najwięcej i żeby pokazywać, tak jak było. Jeżeli się często zmieniało miejsce pracy, to warto to pokazać. Jeżeli są jakieś luki w zatrudnieniu, to zachęcam, aby wyjaśnić i podawać przyczynę przerwy w zatrudnieniu, np. urlop wychowawczy lub opieka nad rodzicem.
Polecam przygotować się na pytanie o przyczyny przerwy w zatrudnieniu. Warto być świadomym, że luki lub częsta zmiana pracy spowodują pytania rekrutera.
Zdarzają się również nieprofesjonalne nazwy adresów e-mail, czasem są to zaskakujące adresy, dlatego zwróciłabym na to uwagę.
6. Jakie pytania najczęściej sprawiają trudność kandydatom?
Głównie publikujemy ogłoszenie na największych serwisach ogłoszeniowych, np. Pracuj lub OLX, w zależności od rodzaju stanowiska. Współpracujemy również z Biurami Karier Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, u których na stronach lub w mediach społecznościowych publikowane są nasze oferty pracy.
Dodatkowo targi pracy, są jednym z większych źródeł, gdzie pozyskujemy kandydatów. W obecnej sytuacji jest to bardzo utrudnione, wydarzenia odbywają się online. W najbliższym czasie 20 maja będziemy na e-targach organizowanych na UMK, więc jeśli są takie wydarzenia, to my chętnie bierzemy w nich udział, dają one wiele możliwości, aby porozmawiać z kandydatami.
Organizujemy również swoje wydarzenia np. rekrutacyjny czwartek z firmą Klimat Solec w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości, które są organizowane raz w roku.
Za pośrednictwem naszej strony internetowej również docieramy do kandydatów w zakładce kariera, gdzie znajdują się opisy stanowisk i stawianych przez nas wymagań
6. Jakie pytania najczęściej sprawiają trudność kandydatom?
Rekomenduje ustalić pracodawcę, u którego chcemy podjąć zatrudnienie i wysłać do niego CV, nawet gdy aktualnie nie jest prowadzony proces rekrutacyjny.
Coraz więcej pracodawców prowadzi rekrutację spontaniczną, dlatego zachęcam przy wysyłaniu CV wskazać, w jakich działach chcemy pracować, często te CV są dodawane do bazy i zanim opublikuję ogłoszenie, to często przeglądam tę bazę. Takie CV mają pierwszeństwo niż te, które wpłyną później.
Kolejną ważną rzeczą jest profil na LinkedIn, dobrze uzupełniony profil oraz zaznaczenie, że jesteśmy otwarci na zmianę pracy. Uważam, że jest to świetne miejsce dla rozwoju zawodowego czy poszukiwania pracodawcy, czy zdobywania wiedzy branżowej. Wielu rekruterów szuka pracowników za pośrednictwem tego portalu.
Kolejnym ważnym sposobem na znalezienie pracy jest poinformowanie swojej sieci kontaktów o tym, że szukamy pracy, o tym, w jakich obszarach chcemy się rozwijać. Często znajomi słyszą o jakimś wakacie, może to w ich firmie pracodawca poszukuje pracowników.
Na takiego polecanego pracownika też się inaczej patrzy, więc jest to dobry pomysł, aby wykorzystać swoją sieć kontaktów.
6. Jakie pytania najczęściej sprawiają trudność kandydatom?
Wyróżnić możemy się poprzez wysłanie krótkiej wiadomości, opisującej swoją motywację do podjęcia zatrudnienia. Zazwyczaj przy wysyłaniu swojego CV jest miejsce, aby napisać krótką wiadomość dla pracodawcy. Warto z niego skorzystać. Będzie to z pewnością wyróżniający element, tak samo jak przygotowanie się do rozmowy. Zdarzają się osoby, które dopytują czy CV dotarło, czasem dzwonią i mówią, że im zależy. To jest też sposób na wyróżnienie. Wówczas sprawdzam, czy CV dotarło, mam również okazję, aby porozmawiać z kandydatem, widzę wówczas, że mu zależy. Mile widziana jest taka aktywna postawa.
Przygotowanie do rozmowy stanowi również przewagę konkurencyjną. Warto przygotować się do pytania na temat firmy. Zachęcam do przejrzenia strony internetowej, zapoznania się ze specyfiką produktów i usług. Dobre przygotowanie pokazuje zaangażowanie i jest nadal wyróżnikiem na tle innych kandydatów.
6. Jakie pytania najczęściej sprawiają trudność kandydatom?
Pierwszym krokiem jest uzupełnienie profilu na LinkedIn z zaznaczeniem, że poszukujemy pracy. Dokładne uzupełnienie informacji, o tym czym się zajmowaliśmy lub jakie działały, stanowiska nas interesują. Warto przeznaczyć czas na dokładne uzupełnienie swojego profilu. Rekomenduje używanie aktywnie z możliwości LinkedIn.
Zachęcam również do skorzystania ze swojej sieci kontaktów, mówmy o tym, że szukamy pracy, mówmy o tym, jakiej szukamy prac. Pracodawcy patrzą życzliwej na polecanych kandydatów. W wielu firmach są programy polecające, więc pracownicy mogą polecać kandydatów do pracy.
Do swoich znajomych możemy również docierać poprzez zamieszczenie publikacji na swojej osi na LinkedIn, że szukamy pracy, a nasz post może dotrzeć do znajomych naszych znajomych. Istnieje tutaj możliwość dotarcia do wielu osób.
A trzecią radą jest niepoddawanie się. Sama pamiętam, jak szukałam pracy i wysyłanie 100 CV i brak odpowiedzi. To się zdarza. Tak czasem jest. Ale nadal trzeba wysyłać, kontaktować się z pracodawcami, ze znajomymi. I też warto dodawać krótkie wiadomości, dlaczego chcemy pracować w danej firmie, dlaczego w tym obszarze, co robimy po godzinach pracy.
Jeśli bardzo zależy nam na znalezieniu pracy, to żeby wysyłać wiele CV wraz z krótką wiadomości do pracodawcy.
Polecam wysłanie aplikacji do firmy, w której chcemy pracować, nawet wtedy, kiedy nie widzimy aktywnego ogłoszenia. Wiele firm stwarza możliwość na swojej stronie przesłania CV, mimo braku aktywnego wakatu lub przesłanie CV na adres e-mail ogólnodostępny z zaznaczeniem, że pomimo braku informacji o prowadzonej rekrutacji jesteśmy zainteresowani podjęciem zatrudnienia na danym stanowisku, ze wskazaniem motywacji i powodu aplikowania.
CV, które otrzymujemy na e-mail, są przez mnie przeglądane. Przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego przeglądam bazę CV, szukam kandydatów, którzy mogliby być odpowiedni na dane stanowisko
Jeśli chcesz aplikować do firmy klimat Solec lub masz jakieś pytania do mojego gościa, to możesz wysłać swoje CV, lub zapytania na adres e-mail rekrutacja@klimat-solec.pl
Poniżej moje podsumowanie wywiadu – 7 rzeczy o których warto pamiętać w procesie poszukiwania pracy.
1 Wysyłając swoje CV za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, wykorzystaj opcję wysłania krótkiej wiadomości do pracodawcy. Dzięki temu możesz się wyróżnić na tle innych kandydatów.
2. Złóż aplikację spontaniczną. Ustal firmy, w których chcesz pracować i wyślij do nich swoje CV, nawet gdy nie prowadzą aktualnie procesów rekrutacyjnych. Adres e-mail do działu rekrutacji znajdziesz na stronie firmy lub w zakładce kariera. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki osób na LinkedIn i znaleźć osobę, która pracuje w dziale rekrutacji w konkretnej firmie. Firmy też na swoich stronach zamieszczają formularz aplikacyjny, za pomocą którego możesz również wysłać swoje CV.
3. Jeśli nie posiadasz wymaganego doświadczenia lub wykształcenia, a chcesz pracować w danej firmie, opisz w wiadomości do pracodawcy lub w liście motywacyjnym powody złożenia swojej aplikacji.
4. W trudnych chwilach – nie poddawaj się. Jeśli coś nie zadziałało, trzeba wyciągnąć wnioski, zmienić strategię i spróbować jeszcze raz. A potem jeszcze raz. I jeszcze raz. A czasem odpuścić i… działać dalej, tylko inaczej.
5. Sprawdź poprawność swojego numeru telefonu przed wysłaniem CV.
6. Podawaj profesjonalne nazwy e-mail np. imię.nazwisko lub skrót imienia i nazwisko.
7. Poinformuj swoją sieć kontaktów, że poszukujesz pracy. Powiedz, na jakim stanowisku lub w jakiej branży chcesz pracować. Poproś o wiadomość w przypadku pozyskania informacji przez znajomego o planowanym lub rozpoczętym procesie rekrutacyjnym.