Poszukujesz pracy lub chcesz zmienić aktualną. Przeglądasz ogłoszenia. Widzisz idealnie dopasowaną do Twoich oczekiwań ofertę, ale pracodawca oprócz CV wymaga listu motywacyjnego. Niedobrze. Język polski był w szkole, ale talentu pisarskiego nie posiadasz. Co teraz??
Przeszukujesz Internet… wszyscy piszą i radzą to samo, więc robisz tak samo. Korzystasz z powszechnych wzorów i zwrotów.
Spójrz na sytuację z punktu widzenia rekrutera. Przegląda listy motywacyjne „idealnych” pracowników. Wszyscy obiecują mu to samo i w podobny sposób. Zatem jak zainteresować rekrutera swoją ofertą? Jak wzbudzić w nim chęć kontaktu z nami?
Czego chce pracodawca?
Pracodawca potrzebuje konkretnych korzyści, które może osiągnąć, zatrudniając Ciebie. Zwróci uwagę na kogoś, kto jest w stanie rozwiązać jego problemy. Dlatego potrzebujesz lepszego rozwiązania niż standardowy list motywacyjny. Dokumenty aplikacyjne powinny wyróżniać Cię z tłumu. Pokaż pracodawcy, że piszesz dokumenty aplikacyjne specjalnie dla niego. Zaprezentuj siebie w taki sposób, aby pracodawca poczuł, że NAPRAWDĘ zależy Ci na pracy w TEJ właśnie firmie.
Zaproponuj rozwiązania, dzięki, którym rozwiążesz problemy danej firmy. Zaprezentuj siebie jako specjalistę, eksperta w danej dziedzinie. Skup się na tym, jaką wartość możesz wnieść do tej konkretnej firmy. Podejdź do rekrutacji jako procesu sprzedaży swojej własnej osoby.
Jak napisać list motywacyjny?
Z pomocą przychodzi technika Z-FUKO-PZK. Metoda polega na komunikowaniu się według określonego schematu. Stosowanie go pozwoli osobie czytającej list przyjąć Twój punkt widzenia. Zobaczy jakie rozwiązania problemów możesz zaproponować. Technika opiera się również na emocjach, dzięki którym się wyróżnisz i pozostaniesz na dłużej w pamięci odbiorcy.
Według reguły, którą z naukowcem Robertem K. Cooperem, podzielił się dr Karl Priban, wieloletni dyrektor laboratorium psychologicznego w Stanford: „Pamiętamy 10 proc. z tego, co czytamy, 20 proc. z tego, co słyszymy, 30 proc. z tego, co widzimy, 40 proc. z tego, co robimy. I pamiętamy 100 proc. z tego, co czujemy”.
Jak wykorzystać elementy techniki Z – FUKO – PZK w liście motywacyjnym?
Poniżej proponuje przykłady zwrotów w zależności od charakteru stanowiska, na które będziesz aplikować. Elementy techniki Z – FUKO – PZK ułatwią napisanie oryginalnego listy motywacyjnego. Możesz wykorzystać poniższe wyrażenia, ale ważne jest, aby list napisany był również Twoimi zdaniami. Wykorzystaj swój potencjał. Słowa pełne emocji z pewnością przykują uwagę rekrutera.
Zależy mi – w pierwszej części listu motywacyjnego mówimy o naszej intencji. Pokazujemy pracodawcy, dlaczego chcemy pracować w jego firmie. Znajomość specyfiki firmy, do której aplikujemy, potwierdza nasze zaangażowanie. Zaczynamy budować pozytywnie nasz wizerunek.
Zależy mi na pracy w Państwa firmie, ponieważ:
- kompleksowo świadczy usługi, wdraża innowacyjne technologie.
- prowadzi działalność promocyjną i analityczną przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań rynkowych.
- rozumie, wyzwania, przed jakimi stoją Klienci i wychodzi naprzeciw ich potrzebom.
- Państwa Firma jest w stanie kompleksowo i sprawnie zrealizować inwestycje na każdym jej etapie.
- Państwa kultura organizacyjna zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
- Państwa Firma wypuszcza w świat coś, co jest dobre i służy społeczeństwu.
- Państwa Firma jest otwarta na wprowadzanie różnych nowości (np. system pracy ROWE).
- ma stabilną i ugruntowaną pozycję na rynku.
Element ten można również wykorzystać w odniesieniu do pracodawcy i zapytać go bezpośrednio, na jakim pracowniku mu zależy.
- Czy zależy Państwu na pracowniku z wieloletnim doświadczeniem w branży… który biegle posługuje się takimi programami jak…
- Czy chcą Państwo mieć w swoim zespole pracownika, który z łatwością dogaduje się z zespołem?
- Czy chcą Państwo współpracować z osobą, która dzięki pozytywnemu nastawieniu potrafi sprawnie budować długotrwałe relacje z klientem indywidualnym/biznesowym? Wobec czego przedstawiam propozycję współpracy.
Na tym etapie, wzbudzamy pozytywne emocje w odbiorcy. Zadajemy pytania, które wskazują na udzielenie twierdzącej odpowiedzi. Od początku wzbudzamy pozytywne zainteresowanie naszą ofertą.
Fakty – kolejno opisujemy sytuacje, stan, który jest przyczyną skierowania aplikacji.
- W związku z rozpoczętym procesem rekrutacji w Państwa Firmie mam do zaoferowania kilkuletnie doświadczenie w branży…
- W Państwa Firmie rozpoczął się proces rekrutacji na stanowisko …
- Obserwując zmiany na rynku, widzę, że coraz częściej poszukiwani są pracownicy odpowiedzialni, którzy potrafią… (wymieniamy oczekiwania pracodawcy). Wobec czego przedstawiam swoją ofertę współpracy.
Możemy również zaproponować nowe stanowisko pracy. Pokaż pracodawcy, korzyści wynikające z zatrudnienia Ciebie na tym stanowisku. Przedstaw przykłady strategii działania. Wykaż, że firma, do której aplikujesz, osiągnie większe zyski. Warto zasugerować konkretny pomysł usprawniający realizacje danego projektu.
Uczucia – w tej części opisujesz, co czujesz w związku z tą lub innymi sytuacjami, które mają związek z obowiązkami na danym stanowisku, na które aplikujesz. Omawiasz wartości, którymi kierujesz się w życiu. Pracodawca z zainteresowaniem poznaje, jakim jesteś typem osobowości. Ma możliwość sprawdzić, czy pasujesz do jego zespołu. Opisując swoje emocje, wpływasz również na emocje odbiorcy.
- Lubię pracować z dziećmi. Wierzę, że są naszą przyszłością. Myślę, że nie ma lepszej możliwości wykorzystania czasu, niż inwestycja w przyszłość.
- Dla Państwa firmy ważna jest rodzina. Moi najbliżsi są radością i największym darem od życia. Chciałbym realizować się w Państwa Firmie, a tym samym realizować marzenia mojej rodziny.
- W życiu dla mnie bardzo ważne jest zadowolenie z pracy.
- Satysfakcję i przyjemność odczuwam, kiedy mogę współpracować z klientem i widzę uśmiech na jego twarzy.
- W życiu zawodowym kieruje się takimi wartościami jak… które dają mi poczucie…
- Mam poczucie ważności hierarchii – akceptuje władzę hierarchiczną w sposób naturalny, będąc dobrym członkiem zespołu.
- Czuję, że środowisko, jakie Pan stworzył w swojej organizacji, jest jakby dla mnie. Chciałbym stać się jego częścią.
- Stwarzają Państwo doskonałe warunki i atmosferę dla młodzieży, dostarczają wiele możliwości dla rozwoju. Znajdują się Państwo w czołówce techników w kraju. Cieszy mnie Państwa sukces i chciałabym stać się jego częścią.
- Odczuwam poczucie sensu i celu w życiu wtedy, kiedy wiem, że moje działania przynoszą pozytywną zmianę w życiu innych ludzi.
- Każda minuta mojego życia jest ważna, dlatego chcę robić to, co kocham.
- Państwa firma z ogromnym zaangażowaniem wspiera akcje charytatywne. Dostrzegam i doceniam Państwa pomoc innym. Chciałbym być częścią Państwa Firmy, a tym samym pomagać potrzebującym.
- Szczególną uwagę przywiązują Państwo do ekologicznego pożywienia. Państwa Firma dostarcza rodzinom zdrową żywność. Każdego dnia dbam o zdrowie swojej rodziny. Przygotowuje posiłki, które bogate są w niezbędne składniki. Chciałbym stać się częścią Państwa firmy i współtworzyć strategie rozwoju Państwa Firmy.
KONSEKWENCJE – ta część poświęcona jest korzyściom, jakie firma może uzyskać, zatrudniając Ciebie.
- Dzięki empatii, którą się charakteryzuje, potrafię zrozumieć potrzeby klienta i odpowiednio dopasować do niego produkt.
- Dlaczego warto mnie zatrudnić? Posiadam praktyczne umiejętności, które natychmiast mogę wykorzystać i dzięki którym Państwa Firma może jeszcze więcej zarobić.
- W procesie bezpośredniej sprzedaży wchodzę w interakcję. Pozwalam, żeby to klient prowadził spotkanie. Nie zabieram mu głosu. Pozwalam na przepływ energii.
- Jestem przekonany, że chcą Państwo zatrudnić osobę, która przyniesie korzyści Państwa firmie.
- Nie jestem twórczy i kreatywny, ale potrzebuję tej posady i dam z siebie wszystko, żeby wypełnić, jak należy powierzone mi obowiązki.
- Moje doświadczenie, rekomendacje i sukcesy świadczą, że warto mnie zatrudnić.
- Cechuje mnie uprzejmy stosunek do klientów i umiejętność skutecznego nawiązywania z nimi kontaktu, co owocuje dobrymi wynikami sprzedaży.
- Moja determinacja i ciągła chęć zdobywania wiedzy, pozwoli na szybką adaptację do nowych warunków pracy.
- Dzięki wysokiej kulturze osobistej zadbam o pozytywny wizerunek państwa Firmy.
- Moje zaangażowanie i motywacja do pracy wpłynie na zdobycie przewagi konkurencyjnej Państwa Firmy na rynku.
- Moje sukcesy w branży … opierały się głównie na odpowiednim wykorzystaniu dostępnych metod motywowania, aby osiągnąć założone cele. Dzięki doskonałej znajomości … mógłbym zwiększyć sprzedaż Państwa produktów.
- Dzięki umiejętności słuchania potrafię właściwie dopasować produkty do potrzeb klienta.
Oczekiwania/potrzeby – omawiasz to, czego potrzebujesz, czego oczekujesz, aby czuć się dobrze i komfortowo.
Podczas rekrutacji ważne jest, aby dać sobie prawo do odpowiedzi, co jest dla Ciebie ważne. Masz prawo wyboru. Nie rób z siebie tzw. desperata, który nie zważa na swoje potrzeby. Jesteś osobą wartościową, która ma swoje oczekiwania, o których masz prawo zakomunikować.
Ważne jest dla mnie, by pracować dla firmy, która kieruje się takimi wartościami jak… której misją jest… (informacji o misji i wartościach firmy, można odszukać na stronach internetowych, warto również opisać akcje społeczne, w których angażuje się dana firma).
- Poszukuję dalszych wyzwań w życiu zawodowym, a Państwa oferta wskazuje, że stawia kandydatowi wysokie wymagania.
- Chciałbym pracować w firmie, która się prężnie rozwija, a co za tym idzie, stwarza możliwości samodoskonalenia.
- Poszukuje pracy, w której będę mógł komunikować się w języku angielskim/hiszpańskim.
- Ten element można również odnieść do oczekiwań i potrzeb pracodawcy. Postaw się w jego roli i zadaj sobie pytanie, jakiego chciałbyś zatrudnić pracownika. Warto wykorzystać pytania, które zawierają wymagania pracodawcy.
Propozycja rozwiązania problemu – w tej części pokazujesz, co możesz zrobić dla danej firmy, ważne jest, aby znać problemy, z którymi boryka się pracodawca w danej branży. Warto wykorzystać swoje doświadczenie lub zapytać osoby, które pracują w danej lub firmie o podobnej specyfice. Z pomocą przychodzi siatka networkingowa, którą warto budować już na etapie edukacji.
- Moja znajomość języka angielskiego/francuskiego na poziomie zaawansowanym pozwoli na dotarcie do większej ilości klientów.
- Jestem w stanie, poprzez osobistą sieć powiązań, wprowadzić do sprzedaży dowolny produkt, dedykowany dla np. nauczycieli.
- Posiadam wieloletnią, praktyczną znajomość zagadnień z zakresu…
- Znam w stopniu zaawansowanym takie programy jak…
- Dzięki umiejętnościom, które nabyłem podczas warsztatów improwizacji teatralnej, potrafię sprzedawać, na podstawie prawdziwego kontaktu, bez schematów co wpływa na tworzenie prawdziwych relacji i długofalowych efektów.
- Posiadam wiele osiągnięć zawodowych w branży… Podczas czteroletniej pracy zawodowej na stanowisku … w firmie… w 120% zrealizowałem założone cele w zakresie przychodu, marży i kosztów.
- Dotarłem do 2000 sklepów w kraju.
- Zdobywając doświadczenie z zakresu… i uczestnicząc w wielu szkoleniach, poznałem siebie i wiem, że wykonując zadania na stanowisku … będę wychodził z pracy zadowolony i szczęśliwy.
- Nieustannie się uczę rozumieć sedno sprzedaży i budowania relacji z ludźmi.
Zgoda – moment, w którym rekruter lub pracodawca podejmuje decyzję, czy chce zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
- Jestem przekonany, że chcą Państwo dokonać właściwego wyboru, wobec czego żywię głęboką nadzieję, że pozwolą Państwo, abym mógł zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.
- Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej i udowodnić, że jestem właściwą osobą na stanowisko …
- Mam nadzieje, że moja postawa i korzyści z zatrudnienia mnie na stanowisko … pozwolą Państwu zaprosić mnie na rozmowę kwalifikacyjną.
Co więcej, możesz zrobić?
Na decyzję rekrutera masz ogromny wpływ. Od Twojego zaangażowania w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych zależy Twoja przyszłość zawodowa. Daj sobie szanse. Uwierz w siebie i daj uwierzyć potencjalnemu pracodawcy w Twoje możliwości. Pokaż się jako profesjonalista. Przyciągnij uwagę swoim listem motywacyjnym.