Pan Tomasz w lipcu tego roku na LinkedIn zwrócił się z prośbą o wsparcie w poszukiwaniu pracy. Po trzech tygodniach znalazł już nową pracę! Jak to się robi? Jak szukać skutecznie pracy? Chcesz się dowiedzieć? Jeśli tak, to zapraszam Cię do przeczytania wywiadu z Panem Tomaszem Pinkowskim.
Panie Tomaszu dnia 07.07.2021 r. zamieścił Pan publikację na LinkedIn z prośbą o wsparcie w poszukiwaniu nowych wyzwań zawodowych. Po jednym dniu Pana publikacja miała już 182 komentarzy i 1156 reakcji. (Link do ogłoszenia: http://bityl.pl/7B6r2)
Wiele osób, które poszukuje zatrudnienia, może się zainspirować Pana historią. Dlatego mam kilka pytań o drogę, którą musiał Pan przejść, aby znaleźć pracę.
Dnia 26.08.2021 informuje Pan, że od 01.09.2021 zaczyna nową drogę zawodową. Gratuluję osiągnięcia! Nie ukrywam, że czekałam na taki komunikat i przyznam, że wiedziałam, że to kwestia czasu. Podziwiam za determinację i odwagę.
Co według Pana miało wpływ na tak duże zasięgi i reakcje pod Pana ogłoszeniem? Jakie są niezbędne elementy takiego ogłoszenia?
Prawdę mówiąc, byłem bardzo zaskoczony takim zasięgiem i takimi reakcjami. Nawet mój trener był szczerze zdziwiony.
Zanim napisałem post, zacząłem szkolenie z marki osobistej oraz jak korzystać z LinkedIn. Wcześniej moje posty miały kilkaset odsłon i tylko kilka polubień, co nie napawało mnie optymizmem. No i podjąłem wyzwanie.
Szukałem pracy i potraktowałem siebie samego jak „produkt”. Aby dostać dobrą pracę, musimy się tak samo dobrze sprzedać, zaprezentować i pokazać to, co w nas najlepsze, jak byśmy sprzedawali np. samochód, ubezpieczenie czy szkolenie.
Uważam, że czytelnika trzeba sobą zaintrygować, zwrócić na siebie uwagę, zachęcić, żeby przeczytał publikację do końca. Mnie się to udało między innymi dlatego, że post napisałem szczerze od serca i myślę, że to było kluczem do sukcesu.
Czy ogłoszenie zamieszczone na LinkedIn pomogło Panu realnie w znalezieniu pracy? Czy korzystał Pan z innych kanałów dotarcia do przyszłego pracodawcy?
Pomogło i to bardzo. Tak naprawdę znalazłem pracę w trzy tygodnie, a po pierwszej rozmowie wiedziałem, że to może być to, czego szukam. Oczywiście jeszcze miałem dwa dodatkowe etapy i się udało!
Odzew był tak duży, że przez kolejne 2 tygodnie miałem rozmowy online przez 8h dziennie oraz wiele wyjazdów do potencjalnych pracodawców. Chciałem wybrać mądrze, żeby dać pracodawcy to, co we mnie najlepsze i oczywiście móc się rozwijać osobiście i zawodowo.
Po powrocie z kontraktu w Chinach w 2018 roku i po przejściu choroby oraz rehabilitacji zacząłem poszukiwania pracy. Robiłem to dwutorowo: na LinkedIn oraz na popularnych portalach odpisując na ogłoszenia. Oba pomysły okazały się fiaskiem. Znalazłem pracę w inny sposób.
Tym razem postawiłem tylko na LinkedIn, co zaoszczędziło mi kilka miesięcy poszukiwań, ale widziałem, że muszę coś zmienić w swoim profilu. Poprosiłem, więc o pomoc coacha, no i się udało!
W swoim poście, w którym dzieli się Pan swoim osiągnięciem zawodowym, wspomina Pan, że doznał olśnienia, czym jest profesjonalny networking. Proszę zatem opisać, czym ona dla Pana jest?
Tak naprawdę dopiero odkrywam, czym jest moja przygoda i zauroczenie networkingiem. Rozpoczęła się ona od napisania posta o szukaniu pracy. Wcześniej nie korzystałem nawet z Facebooka, a moje próby pisania artykułów na LinkedIn były na słabym poziomie. Może też nie wiedziałem jak zaintrygować czytelnika.
Po napisaniu pierwszej publikacji, o której Pani wspomniała, zobaczyłem, jaka jest moc social media. Niesamowita jest moc ludzi, ludzi, którzy chcą pomagać, współpracować, dzielić się wiedzą, ale też prowadzić i rozwijać swoje biznesy.
Tym właśnie jest dla mnie profesjonalny networking. Nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji z ludźmi, którzy mają podobne poglądy, pasje i oczywiście podejście biznesowe, bo nie czarujmy się, chodzi tutaj też o biznes, ale na wysokim poziomie.
Np. 29.09.2021 jeden z trenerów organizuje wyjazd i wejście na Śnieżkę pod nazwą „Szczyt LinkedIn”. Będą tam ludzie z całej Polski, fachowcy z wielu branż. Przewidujemy, że wejdzie na szczyt kilkaset osób, a relacja online będzie na cały świat. Nasi koledzy i koleżanki z różnych stron świata będą wchodzić na najwyższe wzniesienia, budynki w swoich okolicach np. Sri Lanka, Kanda, USA, Niemcy i wiele innych krajów. Cel to poznać się osobiście i wymienić doświadczeniami, a także wspomóc osoby z niepełnosprawnościami. Czyż to nie jest piękne?
(Link do wydarzenia – https://www.szczytlinkedin.pl/)
Wiele osób boi się publicznie przyznać, że szuka pracy. Traktują to jako osobistą porażkę. Czy Pan nie miał obaw przed wystawieniem na LinkedIn ogłoszenia, że szuka pracy?
Pisałem o tym post, który miał też spory zasięg i chcę powiedzieć jedno, to nie jest żaden wstyd ani ujma. Nie bójcie się prosić o pomoc, wsparcie i radę. Jest wiele osób, które chętnie i bezinteresownie pomogą, ja jestem taką osobą i staram się wspierać tych, co szukają pracy, ale nie tylko.
Prosząc o pomoc, nikomu krzywdy nie robimy i to nie jest osobista porażka. Każdy z nas czasami staje na rozdrożu i potrzebuje kilku ciepłych słów wsparcia lub ukierunkowania, jaką drogą należy się udać.
Absolutnie nie miałem, żadnych obaw, wręcz przeciwnie byłem bardzo ciekaw, co się wydarzy, a wydarzyło się bardzo wiele dobrego, chociażby wywiad z Panią. Poznałem wiele ciekawych osób, odkrywam social media, networking, marketing sieciowy, coaching i inne.
Czym jest dla Pana marka osobista?
Marka osobista to my sami, ale wymaga to trochę wiedzy. Na LinkedIn jak się okazuje, miałem mało profesjonalne zdjęcie profilowe i złe zdjęcie w tle, ale profil napisany po angielsku był nawet przyzwoity. Po sesji z coachem zmieniłem i ulepszyłem cały profil.
Okazało się, że miało to ogromne znaczenie, bo jesteśmy wzrokowcami i mamy kilka sekund na to, aby zachęcić czytelnika bądź potencjalnego klienta, aby zapoznał się z naszym profilem. Tak, więc pierwszy kontakt, zdjęcie, jakiś element dossier decyduje o naszej atrakcyjności i pochyleniu się nad danym postem.
Myślę, że trzeba być autentycznym, być sobą, ale też profesjonalistą w każdym calu. Pokazać swoje silne strony, ale też ludzką twarz.
Co Pana wyróżnia na rynku pracy wśród innych kandydatów?
Mam blisko 20-letnie doświadczenie w przemyśle gdzie produkcja jest moim żywiołem. Cały czas rozwijałem się w tym kierunku i przez te wszystkie lata obserwuję, jak się zmienia ten biznes. Ważne jest, żeby za tymi zmianami nadążyć, bo inaczej zostaje się w tyle. Dostosowanie się do realiów i rozwój osobisty to klucz do sukcesu. Mój trzyletni pobyt w Chinach jest tego najlepszym przykładem. Wymagający klienci, inna kultura, inna mentalność. Jak się nie „popłynie z prądem”, nie dostosuje do tego, to się polegnie.
Myślę, że nic specjalnego mnie nie wyróżnia od wielu kandydatów na rynku. Chcę pracować i lubię pracować, a co za tym idzie dalej się rozwijać i uczyć nowych rzeczy.
Czy podczas procesów rekrutacyjnych było coś, co Pana zaskoczyło?
Pozytywnym zaskoczeniem było ogromne zainteresowanie moją osobą i to, że moi rozmówcy byli mnie bardzo ciekawi. Być może sprawiły to moje posty, bo przyznam szczerze, nigdy takiego zainteresowania nie wzbudzałem :-).
Czy osoby, które miałyby jeszcze jakieś pytania lub potrzebują wsparcia, mogą się z Panem skontaktować?
Tak, oczywiście. Można się ze mną kontaktować za pośrednictwem LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/tomaszpinkowski/ lub e-mail: tomekpinkowski@wp.eu.
Jakich mógłby Pan udzielić 3 rad dla osób poszukujących zatrudnienia?
1.Nie bójcie się poprosić o pomoc ludzi bardziej doświadczonych.
2.Uwierzcie w siebie i swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie.
3. Dobrze przygotujcie się do rozmowy. Poczytajcie o firmie, znajdźcie w internecie informacje o osobach, z którymi będziecie mieli rozmowę. Potencjalni pracodawcy tak samo przygotowują się do rozmów z nami.
Panie Tomaszu bardzo dziękuję za podzielenie się swoją historią. Gratuluję osiągnięcia! Podziwiam za determinację i odwagę w realizacji swoich celów.
Życzę Panu wielu możliwości do rozwoju osobistego i zawodowego. Przestrzeni do wykorzystania swojego doświadczenia i potencjału.
Jeśli uważasz, że historia Pana Tomasza może kogoś zainspirować do działania, to zachęcam do komentowania / udostępnienia artykułu. Dziękuję.
Justyna Motławska
Zapraszam do zapoznania się z innymi artykułami:
O co zapytać rekrutera podczas rozmowy rekrutacyjnej?
23 przykładowe sukcesy w sprzedaży do wykorzystania w CV i na LinkedIn
Zestawienie wybranych agencji zatrudnienia i headhunterskich
7 sposobów szukania pracy w branży budowlanej
Jak sobie poradzić z odrzuceniem/ porażką w poszukiwaniu pracy?
Dlaczego warto ustalić swoje wartości zawodowe?
Jak błędy myślowe wpływają na karierę zawodową?
Jak napisać list motywacyjny, który przyciągnie uwagę rekrutera?