Agata Chodowska-Wasilewska – Absolwentka Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku Informatyka z ponad 15 –letnim doświadczeniem pracy w branży IT.
W swojej karierze pełniła wiele ról – rekrutera, analityka, testera, wdrożeniowca, programisty baz danych, architekta i w końcu kierownika projektów oraz managera działu.
Od 2015 roku jest również członkiem zarządu firmy Tecna sp. z o. o. Założycielka bloga www.actuality.com.pl oraz autorka ebooka IT-sektor marzeń.
Kiedy warto rozważyć przebranżowienie i przekwalifikowanie?
Od kilku lat słowa przebranżowienie i przekwalifikowanie są coraz bardziej popularne. Wypalenie zawodowe, brak perspektyw rozwoju, osiągnięcie pewnego sufitu finansowego – motywacji do zmian jest bardzo wiele. W takich sytuacjach często pojawia się pomysł na zmianę swojej ścieżki zawodowej. Zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności oraz wejście w nową dla siebie branżę jest wielkim wyzwaniem. Wiąże się to z wieloma godzinami nauki, prób i błędów.
Warto jednak odpowiedzieć sobie na pewne pytania zanim podejmiemy tak ważną decyzję. Jaka jest Twoja główna motywacja? Czy tylko obiecane wysokie zarobki? Czy jesteś przygotowana/y psychicznie i logistycznie na naukę, pracę we własnym zakresie by zdobyć potrzebne umiejętności i wiedzę? Czy jesteś gotowy/gotowa na realizację kursów, pójście na dodatkowe studia? I poniesienie z tego tytułu kosztów? Czy jesteś gotów/gotowa na pracę na stanowisko praktykanta, stażysty, juniora (np. mimo wcześniejszej innej pozycji zawodowej? I czy jesteś gotów /gotowa na to, że może pojawić się rozczarowanie nowym zawodem?
Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące – warto rozważyć zmianę zawodu i podjęcie działań w tym kierunku.
Jak się przebranżowić? I zrobić to bezpiecznie? Jak wygląda proces zmiany zawodu ?
Najważniejsze jest solidne przygotowanie się i zdobycie pełnej wiedzy na temat wymarzonej branży. Nie jest to niestety łatwe. Zasypywani jesteśmy informacjami, reklamami, kursami. Warto w takim przypadku znaleźć osobę, a najlepiej kilka osób, które w danej branży pracują, które mogą opowiedzieć jak wygląda rzeczywistość pracy, czy prawdą są te wszystkie informacje które nas otaczają.
Ważne jest podejść do zmiany pragmatycznie oraz konsekwentnie. Zdobyć jak najwięcej informacji o obszarach w jakich możemy pracować. Zderzyć to z posiadanymi umiejętnościami, zainteresowaniami, możliwościami nauki i zdecydować! W kontekście branży, w której ja pracuję od ponad 15 lat czyli IT proponuję takie kroki:
Jak zacząć?
Interesuj się!
Zacznij się interesować czym ten sektor naprawdę jest, jakie są możliwości i czy na pewno informatyk (czy pracownik IT) to zawsze programista? Dobry research to podstawa!
Słuchaj innych
Szukaj osób wokół siebie, które w IT już pracują, rozmawiaj. Upewnij się, że na pewno ta dziedzina Cię interesuje, a nie tylko obiecane przez media zarobki i praca z pięknej egzotycznej wyspy. Choć… ktoś, kto to obiecuje chyba nigdy w ten sposób nie pracował. Gorąco, na ekranie nic nie widać, nawet w cieniu, internet często nie istnieje, piasek wpada do klawiatury i jedyne o czym myślisz to, żeby wskoczyć do chłodnego morza
Zdecyduj się
Znajdź dziedzinę IT, która najbardziej do Ciebie przemawia. IT to nie sami programiści! Analitycy, testerzy, architekci, DevOps, adminstratorzy – obszarów jest naprawdę wiele! Być może wybrana dziedzina pozwala na pracę dorywczą jako freelancer, może od tego zaczniesz by zdobyć trochę doświadczenia?
Ucz się
Szukaj wiedzy – żyjemy w pięknych czasach, gdzie wiedza na każdy temat jest w zasięgu kilku kliknięć. Artykuły, ebooki, książki, kursy, szkolenia (również online), studia podyplomowe, pełne studia.
Nastaw się na ciągłą naukę. Z tego faktu też wiele osób nie zdaje sobie sprawy – nie wystarczy kilku-miesięczny kurs, żeby móc powiedzieć, że się zna dany język, technologię czy oprogramowanie. Nauka w tym zawodzie wymaga ciągłej nauki i to nie tylko samej technologii, ale przede wszystkim sposobu myślenia i rozwiązywania problemów.
Wykorzystaj swoją wiedzę
Pomyśl w czym jesteś dobry i co z obecnego zawodu/pracy może Ci się przydać, czym się wyróżnisz pośród tych wszystkich juniorów. Może interesuje Cię motoryzacja i warto szukać zajęcia w IT w sektorze motoryzacyjnym? Może jesteś finansistą i ciekawe dla Ciebie będzie tworzenie i wdrażanie aplikacji bankowych? Twoja wiedza dziedzinowa będzie duży plusem na rozmowach kwalifikacyjnych.
Rozwijaj portfolio
Niezależnie od wybranej dziedziny IT, twórz! Ważne jest by portfolio zawierało działające, skończone prace. Czy to będą aplikacje, projekty graficzne czy strony WWW. Niezwykle istotne jest by móc zaprezentować próbkę swoich możliwości.
Zdobywaj doświadczenie.
Nie bój się praktyk, staży. Nie bój się wykonywać małych zleceń lub tworzyć dla znajomych. Bierz udział w rekrutacjach. Każda rekrutacja jest inna, a daje możliwość sprawdzenia swoich możliwości oraz zdobycia informacji czego dokładnie firmy poszukują.
Jakich błędów nie popełniać podczas przebranżowienia?
Nie sposób ustrzec się od błędów gdyż każdy proces zmiany branży będzie bardzo indywidualny, i nie ma dwóch jednakowych historii o wejściu w nowy zawód. Mogę jednak wymienić kilka uniwersalnych wskazówek:
✓ Nie sugerować się jedynie raportami płacowymi oraz reklamami firm oferujących kursy i szkolenia. To tylko wycinek rzeczywistości – w tych źródłach danych brak informacji o tym ile lat pracy, doświadczenia i wiedzy trzeba mieć, aby faktycznie otrzymać głośno zachwalane stawki
✓ Nie rezygnować po pierwszych porażkach zarówno w nauce jak i poszukiwaniu pracy. Ćwiczyć, uczyć się i próbować ponownie!
✓ Nie rezygnować po pierwszych trudnościach w czasie wykonywania zadań komercyjnych np. w pierwszej pracy. Lepiej jest się przyznać do niewiedzy i błędów i wspólnie z zespołem dojść do prawidłowych rozwiązań niż starać się to ukryć i szybko zmienić pracę. (niestety częsta praktyka!)
Jakie 20% działań daje 80 % efektów w szukaniu pracy?
Spośród wszystkich zadań, które czekają na osoby szukające pracy szczególnie w nowej dla siebie branży wymieniłabym trzy najważniejsze punkty:
✓ Budowanie dobrego, autorskiego i wyróżniającego się portfolio
✓ Nawiązanie kontaktów poprzez popularne portale, grupy społecznościowe, otoczenie znajomych
✓ Włożenie maksymalnego wysiłku przy tworzeniu CV – często jest to jedyny punkt styku z potencjalnym pracodawcą
Na ile stron wg Pani powinno być napisane CV?
Dla mnie jako osoby rekrutującej pracowników do swoich zespołów projektowych CV powinno być krótkie i zwarte najlepiej na jednej stronie. Szczególnie jeśli mówimy o osobach przebranżawiających się, posiadających mało doświadczenia w danym zawodzie.
Ważne jest przedstawienie dotychczasowej ścieżki kariery, ale bardzo ściśle i tylko w kontekście umiejętności i wiedzy która się przyda w nowej pracy. Ważne są interaktywne elementy np. linki odnoszące się do portfolio czy stron profilowych.
Jak reaguje Pani na CV wysyłane bez otwartego procesu rekrutacyjnego?
Najczęściej pozytywnie. Takie CV często są jawnie skierowane do konkretnej firmy, którą kandydat jest zainteresowany. Jeśli CV jest ciekawe – kontaktujemy się, umawiamy spotkanie w myśl zasady, że zawsze warto porozmawiać. Nawet jeśli akurat w naszej firmie brak wolnych miejsc – współpracujemy z wieloma partnerami w tej samej branży i chętnie takie osoby polecamy.
Czy zwraca Pani uwagę do wiadomości od aplikującego, które wysyła się wraz z CV? Co warto w takiej wiadomości napisać, aby się wyróżnić na tle innych kandydatów.
Jeśli do CV kandydat pisze dedykowaną wiadomość – tak, zwracam na nią baczną uwagę. Często są to wyłącznie proste wiadomości informujące, że kandydat jest zainteresowany i przesyła CV. Negatywnie natomiast oceniam zupełnie puste maile z samym załącznikiem. Jeśli jednak wiadomość już jest napisana -zwracam uwagę na jej poprawność, styl pisania, czy nie zawiera błędów formalnych (jak inna nazwa stanowiska czy firmy…)
Wszystkie te elementy świadczą o dbałości i profesjonalizmie kandydata. Myślę, że zawsze warto krótko przedstawić siebie oraz napisać zdanie o motywacji do pracy akurat w danej firmie. Jest to kolejne pole do popisu jeśli chodzi o wyróżnienie się wśród morza podobnych CV.
Jak ważna jest dla Pani jakość wysyłanych dokumentów?
Bardzo ważna. Jest to przecież często jedyna wizytówka kandydata. Jakość dokumentów świadczy o podstawowych umiejętnościach, dbałości o szczegóły i profesjonalnym podejściu do stanowiska na, które składa te dokumenty. Dokładnie te same cechy później są widoczne w realizacji zadań projektowych np. w jakości i czystości kodu, tworzonych dokumentów czy prezentacji.
Na jakie stanowiska pracy jest aktualnie największe zapotrzebowanie?
Ciężko mówić ogólnie, ale w najbliższej mi branży IT- są to programiści w różnych technologiach, analitycy systemowi i architekci, specjaliści DevOps, analitycy danych, programiści baz danych oraz specjaliści od wdrożeń i integracji.
Jakie kompetencje/umiejętności są pożądane aktualnie przez pracodawców?
Zawsze – solidne podstawy naukowe oraz doświadczenie na podobnych stanowiskach. Jednak z perspektywy osoby później pracującej z nowo zatrudnionymi osobami – równie pożądane są pewne cechy charakteru – zainteresowanie, pasja oraz chęć do nauki.
Na jakie stanowiska aktualnie Pani / Pani firma prowadzi rekrutacje?
Obecnie programiści backend (techonologie Java) oraz frontend (vue.js)
Czy osoby, które aktualnie poszukują pracy mogą się z Panią skontaktować?
Tak, zapraszam do kontaktu: rekrutacja@tecna.pl
Pani Agato bardzo dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie przebranżowienia i rekrutacji – Justyna Motławska
Zapraszam Cię również do zapoznania się z innymi artykułami:
O co zapytać rekrutera podczas rozmowy rekrutacyjnej?
23 przykładowe sukcesy w sprzedaży do wykorzystania w CV i na LinkedIn
Zestawienie wybranych agencji zatrudnienia i headhunterskich
7 sposobów szukania pracy w branży budowlanej
Jak sobie poradzić z odrzuceniem/ porażką w poszukiwaniu pracy?
Dlaczego warto ustalić swoje wartości zawodowe?
Jak błędy myślowe wpływają na karierę zawodową?
Jak napisać list motywacyjny, który przyciągnie uwagę rekrutera?
Jeśli potrzebujesz wsparcia w poszukiwaniu, to zapraszam na stronę.